top of page
  • Yazarın fotoğrafıcingiler

Sinn und Bedeutung (und Bezeichnet)

Güncelleme tarihi: 9 Nis 2020

"... gören ve düşünenler için bunlardan alınacak ibretler vardır."

- Nur Suresi 44. ayet


Yıllar önce yazdığım bir yazıyı, "kara kaplı" defterimin ilk yazısını atmaya karar verdim. Çünkü, yine hayatımda bir anlam kazandı ve yine hatırlanması gerekti ve yine bir isim ve bir kişiye bağlanan duygu yavaşça silinip gidiyor aklımdan.

" İsim. Sadece bir isim. Her seferinde o rolün yerine geçen bir isim... O duyguya bağlanan, o duyguyu çağıran basit bir tek kelime. Özlemi ve sevgiyi özetleyen ve hep (neredeyse) de değişen o kelime. Her zaman bir şekilde beynimde o boşluğu doldurmak için bir şeyler, daha doğrusu neredeyse kişiye bağlı olmayan bir ismi tekrarlayabildiğimi, tekrarladığımı şimdiye kadar nasıl fark etmedim? Belki de fark edip unutmuştum, bilmiyorum, ama ismin sahibini düşünmek yerine sadece adını tekrarlamak neden?"

Eskiden daha da kısa yazıyormuşum.

Gottlob Frege'nın da vaktinde tatlı tatlı anlattığı gibi, anlam (reference) ve mana (sense) farklı şeylerdir. Biri işaretçidir, isim, biri işaret edilenin bizde yarattığı, mana. Ve tabi bir de işaret edilen var, tartışmamızın nesnesi. Bir de bunlar arasındaki çatışma var, isimlere tutunurken beni gerçeklikten kopartan, bir ismi bir insan ve bir his zannettiren. Hem de gerçeklik de aklımdaki hisler de hiçbirine uymuyorken. En azından gerçeklik bana aklımı geri veriyorken.Bu da geçecek ve gerçeklik ele geçirecek her şeyi.Mutluyum ve de keyfim yerinde.


Not: Baştaki gönderiyi insanlar için koymak istemiştim, kendime dokunduğunu fark etmem çok geç olmadı.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

This Will Not Be A Thorough Philosophical Post

(Or "I Have No Idea Where I Am Standing") (I started writing this about a month ago,I guess. There was an on going debate on Twitter which started with Pat Churchland calling Philip Goff's some comme

Güneş

Bir ay kadar önce bir yazı yazmaya kalkmıştım. Bir hikaye. Aklıma gelen farklı fikirleri, farklı ruh ve kişilik hallerini (ve belki de gerçekten beynimde harekete geçen farklı kısımları) temsil eden k

Comentários


bottom of page